Tipy na výlety

Termálne vody a kúpalisko v Liptovskom Jáne

Obľúbené a vyhľadávané miesto na oddych, relax a zotavenie a to najmä pre priaznivé účinky termálnej vody, ktorá pochádza z termálneho prameňa Rudolf. V roku 1963 bol navŕtaný prameň Rudolf v hĺbke 95 m s teplotou 29,4°C a jeho voda i voda ďalších blízkych vrtov sa využíva v bazénoch letného termálneho kúpaliska v Liptovskom Jáne. Voda z termálneho prameňa Rudolf je mineralizovaná a kyslá, podľa obsahu plynov je silno uhličitá a stredne sírovodíková.

Liečivá minerálna voda v Liptovskom Jáne sa nachádza iba na 4 miestach:

– letné termálne kúpalisko
– krytý bazén v hoteli SOREA Máj
– pitný minerálny prameň Teplica
– prírodný Kúpeľný prameň (tzv. kaďa) na konci obce Liptovský Ján

Voda v bazénoch letného termálneho kúpaliska v Liptovskom Jáne má priaznivé účinky na dýchacie cesty, pohybové ústrojenstvo (reuma, kĺby), kožné problémy (ekzémy, alergie). Pravidelný pobyt vo vode navodzuje prirodzený oddych tela a podporuje dobrý spánok.

Voda sa používa sa aj na pitné účely a je vhodná na liečenie:

– porúch látkovej výmeny
– žalúdočných a črevných chorôb
– ochorení žlčníka a pečene
– problémov s krvným tlakom
– alergických ochorení.

Termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne je v prevádzke počas letnej sezóny od júna do konca septembra.

Gino Paradise Bešeňová

Vodný raj Gino Paradise Bešeňová ponúka celoročný relax vo vonkajších bazénoch s geotermálnou vodou ale i čírou vodou, vo vnútorných antikorových bazénoch a zábavu v novovybudovanej zábavno-adrenalínovej zóne. Je vybudovaný na báze horúcich prameňov termálnych vôd, ktoré blahodarne pôsobia na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, majú priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne vplývajú aj na psychiku človeka. Geotermálne pramene s teplotou 60,5°C vyvierajú z hĺbky 1987 metrov a voda vo vonkajších bazénoch dosahuje teplotu 26-39 °C.

Aquapark Tatralandia

Najväčší celoročný areál vodnej zábavy na Slovensku, v Čechách a Poľsku. Aquapark Tatralandia ponúka zábavu a relax pre deti i dospelých. Aquapark Tatralandia ponúka zábavu a relax pre deti i dospelých. K dispozícii je 14 bazénov, 29 toboganových dráh a vodných šmýkačiek, atrakcie pre deti a dospelých a v letných mesiacoch každý deň jedinečný program plný dobrej nálady, zábavy a rozličných hier a množstvo iných doplnkových služieb.

Liptovská Mara

V lete najvýznamnejšie rekreačné stredisko. Liptovská Mara je priehrada na Váhu s výkonom 198 MW vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou Liptov – 80 miest – to všetko poskytuje autocamping Liptovský Trnovec na severnom brehu Liptovskej Mary. V Trnovci je plážové kúpalisko, požičovňa športových potrieb, minigolf, prístav lodnej dopravy, prístav jácht, požičovňa člnov, vodná záchranná služba, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž. Od jari do jesene sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou.

Lyžiarske stredisko Jasná - Chopok - SKIBUS ZDARMA Z PRIBYLINY

Najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka na severnej i južnej strane Chopku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Stredisko ponúka 45 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zasnežovací systém v dĺžke takmer 27 km poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom snow parku. Večer sa v Jasnej lyžuje na dvoch osvetlených zjazdovkách. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Na Chopku premáva 29 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 30 000 osôb za hodinu.

Štrbské Pleso - Solisko

Najvyššie položená tatranská osada Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Vysoké Tatry – Štrbské Pleso umožňuje svojím návštevníkom využívať služby požičovní lyží, snowboardov, ski – servisov a lyžiarskych škôl pre začiatočníkov. Využívajte najvyšší štandard služieb, ktorý toto špecifické stredisko pokojného a harmonického charakteru svojim návštevníkom poskytuje.

SKI Opalisko - Závažná poruba

Päť umelo zasnežovaných zjazdoviek, štyri vleky a sedačka poskytujú dostatočný komfort bez dlhého čakania v radoch. K dispozícii je detský areál pre najmenších, sánkarska dráha, prírodné klzisko. V stredisku je tiež bežecký areál s osvetlením s celkovou dĺžkou 30 km bežeckých tratí. Organizujeme večerné lyžovanie a veľa ďalších zaujímavých športových akcií.

SKI Žiarce - Pavčina lehota

SKI Žiarce momentálne ponúka lyžovačku na 3 zjazdových tratiach o celkovej dĺžke 1 130 m. Každoročne sú v prevádzke 2 lyžiarske vleky, pričom v detskej lyžiarskej škôlke sa nachádza 1 lanový vlek. Najmenší návštevníci strediska sa naučia lyžovať v lyžiarskej škôlke a postupne svoje lyžiarske zručnosti zdokonaľujú na hlavnej zjazdovke. Skúsení lyžiari sa môžu vyviezť až na úplný vrch kopca, kde si okrem krásneho výhľadu užijú aj náročnejšiu lyžovačku.

Demänovská Jaskyňa Slobody

Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Demänovská Ľadová Jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou. Ľadová výplň vzniká v jaskyni asi posledných 500 rokov a v kombinácii so sintrovou výzdobou vytvára mimoriadne zaujímavý prehliadkový okruh.

Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou.

Stanišovská Jaskyňa - Liptovský Ján

Jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu.

PRVÝ VSTUP 10.00 HOD. – POSLEDNÝ VSTUP 16.00 HOD. OTVORENÉ DENNE, AJ V PONDELOK!

VSTUPY KAŽDÝCH 30 MIN. MINIMÁLNE VŠAK KAŽDÚ CELÚ HODINU

Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. – 16. storočia a je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským. Atraktívnou expozíciou je ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia. V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice.

Kontakt:
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, 032 42 Pribylina
tel. č.: +421 44 529 31 63,

Skanzen Vlkolínec

Vlkolínec je podhorská osada a najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec bola od 1977 pamiatková rezervácia ľudovej architektúry a v decembri 1993 zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvá písomná zmienka je z roku 1376 ako ulica mesta Ružomberok. Vznikol ako osada drevorubačov, alebo uhliarov. Ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Dominantou obce je drevená zvonica. V obci je 45 pôvodných stavieb ľudovej architektúry, ktoré tvoria pozoruhodnú architektonickú jednotu. Drevenice, priľahlé hospodárske objekty sú ideálne zachovalým obrazom niekdajšej slovenskej horskej obce s celým jej svojrázom. Je to živý skanzen slovenského horského bývania na pôvodnom mieste. Jediná murovaná stavba v obci je kostolík.

Artikulárny kostol vo Svätom Kríži

Tento celodrevený evanjelický kostol bol do katastra obce Svätý Kríž prenesený v rokoch 1974-1982 z Palúdze. Pôdorys kostola s dĺžkou 43 m má podobu kríža a dovnútra vojde takmer šesťtisíc návštevníkov. V interiéry sa nachádza pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom premenenia Krista. Unikátna je aj kazateľnica stojaca na zrubovom základe, akoby spredu podoprená barokovým anjelom . Dvojschodové chórové empory zdobia biblické maľby, ktoré spolu s veľkým lustrom z benátskeho skla dotvárajú čarovné vnútro kostola. S kostolom tvorí harmonický celok samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica, ktorá bola pristavená neskôr.

Keltské nálezisko Havránok

Keltské nálezisko HAVRÁNOK sa nachádza na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Našlo sa tu sídlisko z
mladšej doby železnej (300-100 pred n.l.). V 11. až 15. storočí tu stál slovanský drevený hrádok opevnený
palisádami. Stavby obydlia, obetiská, pec a rôzne predmety boli čiastočne rekonštruované a tvoria archeologické
múzeum v prírode. Ďalej sa tu nachádzajú rekonštrukcie keltských stavieb, rekonštruovaná latenská hradba a brána,
stredoveká obranná priekopa, most, dláždené nádvorie a suterén drevenej, obytnej veže, rekonštruuje sa stredoveký
kostol. Vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1967.

Spišský hrad

Východný horizont Spiša vytvára rozložitá silueta Spišského hradu, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.

Oravský hrad & múzeum

Oravský hrad je jednou z najmalebnejších a najzaujímavejších hradných stavieb na Slovensku. Jeho poloha a podoba v úzkom údolí Oravy na strmom skalnatom brale nad riekou Oravou sa zapisujú nezmazateľne do pamäti. Každý, kto prechádza cestou alebo železnicou pozdĺž Oravy si musí všimnúť jeho meniaci sa obraz. Návštevníkov privíta zámok s niekoľkými nádvoriami, oprave nými múrmi, strechami. Zámok sa skladá z 3 zreteľných častí: horného, stredného a dolného zámku.

  • Nemecký vojenský cintorín
    Važec
  • Nemecký vojenský cintorín
    Važec

Vojenský cintorín Važec

Na ceste medzi Štrbou a Važcom sa nachádza jeden z najväčších vojenských cintorínov na Slovensku. Je to cintorín nemeckých vojakov, ktorý bojovali v 2 sv. vojne. Toto pietne miesto, kde svoj večný sen snívajú padlí vojaci leží v tieni tatranských končiarov. Areál je celoročne udržiavaný a bol ocenený slovenskou cenou za architektúru. Aj keď muži pochovaný na tomto cintoríne bojovali za ideály ktoré boli aké boli, toto miesto nech je mementom pre všetkých.

Podzemie pod vežami - Liptovský Ján

Prežijete príbeh života mince – jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach. Uvidíte ho očami, ktorými ste sa už dlho nepozerali, alebo sa budete pozerať prvý krát . Spoznáte dotyk kovu s ohňom a vodou, zostúpite do útrob zeme za zlatonosnou rudou a nakoniec zakúsite skutočnú dražbu, keď minca začína svoj nový život v jemných rukách zberateľov. Autom sa dostanete k expozícii na bezplatné parkovisko. Tip pre celú rodinu.

Propaganda Freestyle Park

Ponúka Vám najlepšiu a cenovo dostupnú možnosť ako sa naučiť jazdiť na vode a to či už na wakeboarde alebo na wakeskate. Vo freestyleparku jazdíme na vleku nemeckej výroby od spoločnosti Sesitec 2.0 system, jedná sa o prvý systém tohto druhu na Slovensku. Tento vlek je proste jedinečnou možnosťou ako sa môže naučiť jazdiť úplne každý, nezáleží pri tom na veku a na Vašich skúsenostiach, pretože rýchlosť jazdy vieme každému individuálne prispôsobovať a tak vyhovieť každému. Freestylepark sa nachádza na Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši, kde máte možnosť užiť si rafting na divokej vode, štvorkolky a mnohé iné aktivity, skrátka zábava pre každého.

Raftig a adrenalínové športy

Rafting v Liptovskom Mikuláši, na umelo vystavanom kanály. Areál sa nachádza neďaleko centra Liptovského Mikuláša. Svojou obtiažnosťou a vybavením spĺňa parametre svetovej úrovne (v roku 2007 sa tu uskutočnili ME dospelých v kanoistike na divokej vode). Rafting je určený najmä pre ozajstných vychutnávačov adrenalínovej zábavy. Budete prekonávať prekážky ako skutočný profesionáli. Rafting je možný aj na rieke Bellá. Zároveň areál firmy Rafting Adventure ponúka aj iné formy zábavy – štvorkolky, paragliding a pod.
+421 948 906 506